Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia głucho o nich milczy…” Z.Herbert.
Te słowa stały się mottem przewodnim dla dzisiejszej uroczystości. Chcieliśmy  uczynić dzisiejszy dzień refleksją nad historią  naszej ojczyzny i inaczej niż zwykle przyjrzeć się Polsce. Posłuchać polskich wierszy i pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu. Przez wiele lat nie wolno było mówić prawdy  o antykomunistycznym podziemiu zbrojnym. Nie mówiono o tym w szkole, nie pisano w książkach.

  Dopiero po 1989 r., dzięki staraniom środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych, stowarzyszeń naukowych, oraz rodzin i przyjaciół pomordowanych 4 lutego 2011 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod tymi słowami 2 marca 2018 roku w przypadający Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia, upamiętniająca tych, którzy po 1945 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Akademię w postaci montażu słowno - muzycznego, zaprezentowała młodzież z klasy III i II Gimnazjum.  Zaprezentowana przez młodzież inscenizacja przybliżyła społeczności szkolnej losy wybranych żołnierzy wyklętych.  Młodzież poprzez swoja postawę  podkreśliła,  że żołnierze wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.