SCENARIUSZ WYCIECZKI
Wycieczka odbyła się z okazji pierwszego dnia wiosny – 21
marca 2014 r.
Czas trwania: 3 godz.
Temat: W poszukiwaniu wiosny.
Cele:
Uczeń potrafi:
- wypowiadać się na temat zmian zachodzących w przyrodzie w
okresie wiosny,
- posługiwać się pojęciami zwiastuny wiosny,
- uważnie słuchać czytanych zagadek i udzielać na nie
odpowiedzi,
- śpiewać piosenki o wiośnie,
- wspólnie bawić się z kolegami z innej klasy wiedząc, że ruch
to zdrowie.
- milo i aktywnie spędzać czas.
Miejsce: sala gimnastyczna, spacer po okolicy, boisko
wiejskie
Przebieg:
1. Powitanie w kręgu na sali gimnastycznej
Dzieci z różnych klas witają się, podając sąsiadowi rękę, bawią
się śpiewając:
Podaj, proszę swoje dłonie.
Podaj, proszę swoje dłonie i uśmiechnij się, teraz podaj swoje
imię, zabawimy się.
Kolejno każde dziecko wypowiada swoje imię.
2. Zabawa w skojarzenia.
Dzieci siedząc w kręgu, mówią, co kojarzy im się ze słowem
wiosna.
3. Rozmowa na temat zwiastunów wiosny.
Swobodne i kierowane wypowiedzi dzieci na temat zmian
zachodzących w przyrodzie wiosną oraz zwiastunów wiosny na
podstawie wiersza i własnych obserwacji.
4. Naśladowanie odgłosów ptaków, innych zwierząt (bocian, żaba)
– zabawy ruchowe.
5. Wiosenne zagadki:
Dzieci nadal siedzą w kręgu, w środku stoi koszyczek z
zagadkami. Dziecko wybiera kartkę i odczytuje zagadkę. Chętni
uczniowie odgadują ją. Zabawa tak długo trwa, dopóki nie skończą
się zagadki.
Zagadki o wiośnie
Niedługo zima pryśnie, śnieg już przebiłem... (przebiśnieg).
Srebrne futerko mają wiosną i na każdej wierzbie rosną (bazie).
Lecę, będę w czasie krótkim, czy gotowe nasze budki? (szpak).
W kropki ma spódnicę, chętnie zjada mszyce (biedronka).
Powiem po prostu, nie zawile, skromny, lecz piękny jest...
(zawilec).
Wrócił zza morza, chodzi po błocie w czerwonych butach, biały
pan...(bociek).
Ulepiła nad oknem swego gniazdka połowę, a już ćwierka wesoło,
że mieszkanie gotowe (jaskółka).
Zwykle złote, białe albo fioletowe, wychodzą spod ziemi te
kwiaty marcowe (krokusy).
Skaczę po łące, pływam w wodzie, żyję z bocianem w ciągłej
niezgodzie (żaba).
Nadchodzi po zimie, zielony dywan ściele wokół. Czy znasz imię
tej pory roku? (wiosna).
Miła niespodzianka, już kwitnie... (sasanka).
Barwne skrzydła ogrzał w słonku. Leci ponad polem, ponad łąką.
Czy to listek frunie w dali? Czy to latający kwiatek? (motyl).
Choć są malutkie, lecz pracowite. Ciągle wędrują po leśnych
ścieżkach. Z drobny cli igiełek buduj ą pałac, w którym ich
tysiąc mieszka (mrówki).
6. Prezentacja najciekawszych przebrań.
7. Wniesienie na salę Marzanny. Zapoznanie uczniów z celem
zaplanowanej wycieczki po okolicy.
8. Wyjście ze szkoły z postacią Marzanny. Spacer po okolicy,
rozglądanie się w poszukiwaniu wiosny.
9. Pożegnanie Pani Zimy Powitanie Pani Wiosny.
10. Prezentacja piosenek o wiośnie przez poszczególne klasy.
11. Integracyjne zabawy i gry ruchowe na boisku wiejskim z
wykorzystaniem piłek, skakanek, szarf, ringo, itp.
12. Powrót z gaikiem do szkoły.
|