SCENARIUSZ ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH
„Sport to zdrowie”
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Czas trwania ćwiczeń: 30 min
Data: 21.02.2014
Prowadząca: Dorota Nowak
CELE OGÓLNE:
-kształtowanie prawidłowej postawy przez ćwiczenia gimnastyczne
-wyrabianie płynności ruchów
-rozwijanie naturalnych czynności ruchowych
CELE SZCZEGÓŁOWE :
Dziecko :
-poprawia szybkość , zwinność
-wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem nauczyciela
-przestrzega zasad bezpieczeństwa
-ma świadomość własnego ciała
- potrafi rzucać i łapać woreczek,
- potrafi współpracować w grupie,
FORMA PRACY : zajęcia zorganizowane z całą grupą
Metody:
•zabawowo-naśladowcza,
•bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa).
Pomoce dydaktyczne: krążki w 4 kolorach (dla każdego dziecka
jeden krążek)woreczki z grochem, tamburyno, gwizdek.
Przebieg:
I Część wstępna
1.Zbiórka.
Dzieci ustawione w szeregu, Nauczyciel wprowadza dzieci do
tematu, mówi o tym, że każdy rodzaj ruchu służy zdrowiu.
2. „Marsz sportowców” Dzieci maszerują parami dookoła sali w
rytm dźwięków wystukiwanych na tamburynie. Na polecenie
nauczyciela ustawiają się przed nią -pobranie krążków.
II .Część główna
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa: Ptaki w gniazdach.
Dzieci-ptaszki stoją na krążkach. Na sygnał wybiegają, krążą w
różnych kierunkach
naśladując lot ptaków. Na zapowiedź: „Do gniazd!" — ptaki
wracają, okrążają gniazda i stają na krążku.
2. Zabawa bieżna: Poznaj swój kolor.
Ustawienie w dużym kole. Przed każdym dzieckiem leży krążek. Na
znak prowadzącej, tj. podniesienie w górę krążka (np.
zielonego), dzieci stojące przed zielonymi krążkami wybiegają
poza koło, okrążają
je i starają się jak najszybciej wrócić na swoje miejsce. Kolory
wywołuje się na zmianę. Każda grupa powinna wykonać bieg 2 razy.
3. Ćwiczenie tułowia- skłony w przód: Pozdrów krążek.
Rozsypka. Krążki leżą na ziemi. Każde dziecko przed krążkiem w
siadzie klęcznym. Na sygnał dzieci skłaniają się w przód i
czołem dotykają krążka, ręce luźno wzdłuż tułowia, następnie
prostują się do siadu klęcznego. W czasie ćwiczeń nie unosić się
z pięt.
4. Ćwiczenie mięśni brzucha: Rozsypka.
Dzieci siedzą w siadzie skulnym podpartym, stopy na krążku.
Odsuwać stopami krążek i przesuwać do siebie.
Marsz po obwodzie koła i złożenie krążków na wyznaczone miejsce.
Rozdanie woreczków z grochem przez dyżurnych
5. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Woreczkowe powitania”
Dzieci witają woreczkiem różne części ciała wymieniane przez
nauczyciela.
Np. woreczek wita; wasze kostki, wasze ramiona, wasze brzuszki.
6.Ćwiczenie rzut do celu (partnera)
Dzieci ustawione w dwóch rzędach-na przeciw siebie, tworząc
pary. Ustawione siadają w rozkroku, i kilkakrotnie przesuwają
woreczek po podłodze, jakby strzelały gola do „bramki” -zmiana(
ćwiczenie powtarzamy 3-4 razy).
7.Ćwiczenie stóp.
Leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach. Woreczek leży przy
stopach. Dzieci chwytają woreczek
palcami stopy nogi lewej ( prawej), podnoszą w górę i puszczają
woreczek. To samo wykonują
drugą nogą( ćwiczenie powtarzamy cztery razy).
8.Ćwiczenia równowagi i zręczności „Koszykówka”.
Każde dziecko trzyma woreczek .Następnie unosi wysoko kolano, po
czym przerzuca
woreczek pod kolanem w górę i łapie go w powietrzu .Każde
dziecko wykonuje cztery rzuty.
III. Część końcowa
Zbieranie woreczków- Marsz dookoła sali, dzieci trzymają
woreczki obiema rękami w górze (wdech), wykonują skłon w przód
(wydech), powtarzają ćwiczenie 4-5 razy. Odkładają woreczki do
pojemnika i siadają w kole.
|